Miközben a polcokat elárasztják a környezetbarát vagy annak mondott tisztítószerek (tudod, növényi összetevőt IS tartalmaz című dolgok...), könnyen figyelmen kívül hagyjuk a veszélyes jelzéseket. 

A citromsav szabályozásának szigorítása jól mutatja, hogy az öko is lehet maró vagy irritáló. A veszélyes piktogramot nem tartalmazó termék pedig lehet, hogy károsabb a környezetre, mint gondolnád.

Meg kell említeni azon, főleg on line felbukkanó és eltűnő cégeket is, akik mosóparfümöt, mosószert árulnak (valahonnan valamit) és magasról tesznek arra, hogy van -e veszélyes jelzés a terméken.Egyáltalán van -e Biztonsági adatlapja.

Az ecet sem olyan ártatlan, hiszen erős szagú, akár a könnyünk is kicsordul, mégsincs veszélyes jelölése. (apropó,20%-os ecet itt:https://mosomami.hu/mm-ecet-biologiai-erjesztesu-etkezesi-20-m-m/  )

Szóval mit NEM jelent, ha nincs veszélyes jelzés egy terméken?

  1. Nem jelenti azt, hogy ezt nyugodtan tárolhatod a gyerekszobában a földön...Minden vegyszer vegyszer és a Biztonsági adatlapon szereplő "H" (Hazard=veszéy) és "P" (Precautions= figyelmeztetések) jelzik is, hogy mire vigyázz!
  2. Nem jelenti azt, hogy ez jobb a környezetnek, vagy biztonságosabb, mint más termék a családodra nézve.
  3. Nem jelenti azt, hogy többet használhatsz belőle vagy használhatod más célra is, mint amire gyárilag való (pl.mosószert mosogatószernek)
  4. Azt sem jelenti, hogy a termék valójában nem kéne, hogy veszélyes jelzéssel el legyen látva címkézéskor. Az UFI kódos PCN bejentés drága, a Biztonsági adatlap megíratása is drága.Tudjuk. 

Mit jelent vagy jelenthet a veszélyes jelölés hiánya a címkén?

  1. Amit gyakran látunk: a Hatóság "nem piszkálja" a boltban az ilyen termékeket-könnyebb a boltosnak a dolga.Azonban már itt is van változás! Az ÁNTSZ is tanult, vegyész emberekből áll! Gyakran a termék veszélyes jelölést kapna, de ezt a gyártó megmásítja.
  2. A képzelt előnyök miatt valóban kevesebb hatóanyagot,aktív tisztító anyagot tartalmaz a termék és ezért 2-3-szor is több kell belőle, hogy működjön. Ez bosszantó és pazarló is.
  3. Szerencsés és ritka helyzetben olyan alapanyaghoz jutunk magunk is, mely egy új fejlesztés és valóban sokkal kevésbé irritáló,gyúlékony, szemkárosító, akármilyen. Így formdulhat elő, hogy  a végtermék nem kap veszélyes jelölést. Ezek jellemzően drága alapanyagok,vagy csak átmenetileg kaphatóak. A folyamatosan jó minőséghez és árhoz sok mindent mérlegelni kell a gyártóknak. 

Kevesebb vegyszerrel valóban tehetünk a magunk és környezetünk egészségéért. Azonban a hatékony tisztaság, a higiénia fontos, ehhez pedig kell hatóanyag.

Szóval, amikor tisztítószert vásárolsz, az ár mellett nyilván nézed, hogy milyen veszélyességi szimbólumok vannak a terméken. Ha pedig nincsenek, érdemes mérlegelned a fent olvasottakat.

Olvasd az apróbetűt!