Aki azt hiszi, a mosószerek összetétele mindegy, hiszen úgyis a csatornába jutnak-annak van még mit tanulnia a víz körforgásáról.

Legyen szó felszíni (látható) és felszín alatti (nem látható,de köze van az ivóvízhez!) vizekről, nagy odafigyelést igényel megóvásuk.

Minden az alapoknál kezdődik:

Ha van öko címke, ha nincs, a mosószer főbb összetevői szerepelnek egy termék Biztonsági adatlapján. Azaz láthatod (jó esetben), hogy mi a fő tisztító tenzid és tartalmaz -e pl.optikai fehérítőt. Jó, ha választ kapsz ezekre a kérdésekre:

  • Hogyan állítják elő a mosószerhez az alapanyagot? Mennyi CO2 kibocsájtással jár ez? Növényi egyáltalán az alap? 
  • Használnak hozzá plusz vevőcsalogató kemikáliát, ami esetleg szennyezheti a vizeket?Ilyenek az élénk, már-már tündéri színek, csillámok, speciális polimerek.
  • Mennyire törekednek a "kevesebb=több" elvére?Azaz, egy összetevő több funkcit is ellát a formulában, pl.a mosódió kivonat tisztít, óvja a színeket és ecet tartalmánál fogva kissé fertőtlenít is. Itt találod EcoNut családunkat: https://mosomami.hu/econut-mosodios-mosogel-harmatcsepp/

A növényi kivonatok: mosódió, gesztenye, szappanfű a föld felett nő és bőven ad nem ionos tenzidet (szaponint). Ez a szaponin bár töményen-mint minden vegyszer-káros a halakra, de gyorsan lebomlik és kíméletes a bőrünkhöz és a textíliához is.

Glükozidok: növényi zsírsavból és növényi cukorból készülő nem ionos tenzidek, melyek erős mosóhatással bírnak. Jól funkcionálhatnak mosószerekben.

Milyen mosószert válassz?

Szerintem jó mosószert gyártani pont annyi energia, mint rosszat. Nincs bosszantóbb, ha hazaviszel 5 liter terméket és kell belőle 100-120 ml is mosásonként. Ugyanez érvényes az öblítőkre is.  Iránymutató lehet :

  • Koncentrált mosógél ( 40-50 ml elég mosásonként a jó eredményhez, tehát nem csak vizet cipelsz haza)
  • Mosópor: mosóporban is létezik koncentrált és fehérekhez a mai napig az egyik legjobb választás, mert másképpen mos, mint a gél.
  • Mosólapka vagy mosószappan: mindkettő szinte vízmentes. Tömény tisztítóerőt vihetsz haza. 

Ha nem ismered a mmosólapkát, itt olvashatsz utána: https://mosomami.hu/senseco-deluxe-mosolapka-illatanyagmentes/

A csomagolás is lehet víztakarékos

A termékek csomagolása legalább  két módon szennyezheti a vizeket: a felszínen ha pl.elszabadul egy kupak, egy palack egy műanyag karika és kárt okoz az állatoknak. Másfelől az előállítás, feldolgozás sok vizet igényelhet-amely vízet szennyvízként kell majd kezelni.

Ezért is szuper a mosószerek újratöltése.

Te próbáltad már?