Ami 2009 -ben hippimozgalomnak számított, ma már alap: jönnek sorra a szulfátmentes samponok és elárasztotta a piacot az öko mosószerek tömege.

Ezzel csak két gond van: egyes gyártók úgy váltogatják az összetevőket termékben, ahogy a gazdasági érdek kívánja,és Te nem fogsz tudni róla; másfelől az alapanyag növényi vagy ásványi jellegéről ritkán kapsz infót. Ezen most változtatunk és tisztázzuk az egyik legfontosabb anionos, nagy tisztítóerővel bíró alapanayagok, gyűjtőnéven szulfátok helyét!

Mik azok  a tisztítóerővel bíró szulfátok?

Röviden a kémiát nem kedvelőknek: olyan anyag, ami összekapcsolja a vizet és a zsírt (koszt), segít kimosni, lemosni azt a ruháról vagy bőrről és van benne valamilyen kén tartalmú rész. (SO3 csoport vagy hasonló). A szulfonizálás több módon történhet, ezért a biológiai lebonthatóságuk, és a gyártás közbeni gazdaságosságuk is eltérő. Az is igaz, hogy más szulfátot igényel egy ipari tisztító az autóiparban és mást az otthoni autósampon.

Hátrányuk és előnyük

Ami hátrány a kozmetikában, előny a mosásban: eltávolítják a zsírt igen erősen, hatékonyan, Jól oldódnak vízben, több funkciósak és többféle sűrűség elérhető velük. Nagy előnyük: megfizethetőség. A növényi alapúak így is drágábbak, mint a kőolaj alapúak-és ez végül a termék árában is látszik.

Jobb -e a növényi?

A növényi tenzideket két csoportba sorolhatjuk: növényi kiindulási alapanyag, de kémiai adalékkal. Ez egy win-win helyzet: hatékony, viszonylag olcsó alapanyagok születnek. A mosódió, tea mag, szappanfa és egyéb kivonatok pedig évszázadok óta a mosást szolgálják, ezeket csak vizesen kivonatoljuk és működnek. Korábbi cikkünk itt >> https://mosomami.hu/blog/habzo-novenyek-a-vilag-minden-tajarol/

Szerepük a tisztálkodásban

Az SLS több évtizede a kézmosó paszta fő összetevője. Muszáj is neki, hiszen a gépolajat jól oldja. Azonban ma már szinte minden gyártó kivonta samponból, tusfürdőből, mert nagyon szárít. Az SLES bőrkímélő, de mi nem tesszük termékbe, mert még mindig irritálhat és csípheti a szemet, és még mindig túlságosan eltávolítja a bőr, haj fontos zsírjait a felszínről. Az ismert dioxán tartalma miatt is jobb kerülni főleg fogkrémben. Ettől függetlenül lebomlik és egyes gyártók SLES terméke még Ecocert tanúsítással is rendelkezik.

Zöldkozmetikum gyártóként mi inkább a bőrkímélő, modern tenzideket használjuk pl. Glükozidok, Glutamate-ok, Isethionate-ot. Szarkozinátot.

Szerepük a mosásban

Kiválóan eltávolítják a koszt, előnedvesítenek. Ha jó tenzid mixben kerülnek beépítésre a receptben, tökéletes habzás, bőrkímélő, ruhanemű kímélő termék érhető el. Használatukkal megfizethető marad a mosószer. Képzeld el, mennyibe kerülne egy mosógél, ha csupa baba tenzid kerülne bele (pl. Sodium Cocoyl glutamate).Nem is lenne olyan hatékony, mert másra való ez a finom, krémesen habzó,olíva olaj alapú tenzid.

Az alábbiak biztonságos szulfátok, vagy származékok valamilyen szinten: -a teljesség igénye nélkül:

Betainok Cocamidopropyl Betaine

Isethionate-ok Sodium Cocoyl Isethionate (nem klasszikus szulfát)

Szarkozinátok Sodium Cocoyl Sarcosinate (nem klasszikus szulfát)

Laureth szulfátok Sodium Laureth Sulfate

Szulfonátok Sodium Alpha Olefin Sulfonate -ez sosem növényi alapú!

Szulfoszuccinátok Disodium Laureth Sulfosuccinate

Taurátok Sodium Methyl Cocoyl Taurate (nem klasszikus szulfát)

Amfoaetátok Sodium Lauryl Sulfoacetate

A jövő alapanyagai

Az alapanyag készletekkel okosan kell gazdálkodni.Ezért inkább olyan mosási metódust kéne találni, ami jóval kevesebb mosószert igényel-ilyen lehet az ultrahanggal működő mosógép.

Érdekes lehet az is, amikor olyan textíliák születnek, melyek nem, vagy csak minimális mosást igényelnek. Addig a jelenlegi formulákkal iskörnyezetbarát és gazdaságos módon lehet mosószereket gyártani.

Nézz körül nálunk!