Áll a bál...

na igen, jelenleg a tetováló festékek körül (róluk is ejtünk szót), de így farsang idején fontos, hogy a gyermekek és felnőttek arcfestékei is górcső alá kerüljenek. Meg úgy általánosságban a színezékek szerepéről.

Miért is színezzük a kozmetikumokat?

Egy céklavörös rúzs, meggypiros arcpirosító szépíti használóját. A gyöngyházfényű tusfürdő és a citromszínű kéz gél már inkább csak a kompozíció része. Szemet gyönyörkődtető és valahogy úgy szoktuk meg, hogy a sima fehér krém nagyon steril.

Mivel színezzük a kozmetikumot?

A legjobb talán, ha semmivel- de ahogy a teljesen illatmentes kence sem mindenkinek kedvence, úgy a színmentes sem. Vannak természetes növényi színezékek (ezekben is lehet szennyezés és allegén!), és vannak szintetikus pigmentek illetve bányászott pigmentek (színes agyagok vagy mica porok).

Arcfestékek: külön kategória

Az arcfestékeket veheted ápiszban, játékboltban, drogériában. Van por alakban, krémben, spray-ben és nem tudod, biztonságos-e. Kategóriájuk nem tisztázott: játékszer vagy kozmetikum...

Az ilyen készítmények 3 okból aggályosak:

  • Maga a színanyag: biztos, hogy kozmetikai minőségű a festékpor? (1223/2009-es rendelet!).
  • A krém, a többi összetevő biztos, hogy kozmetikai minőségű?
  • Lemosás után marad -e benne mikroműanyag, egyéb le nem bomló összetevő, esetleg fluoreszkáló festékanyag?
  • Ttitánium dioxid tartalom és annak mérete fontos! Új EU-s rendelet aggályosnak tartja a spray formátumú, 10 mikron méretű Titánium dioxid részecskéket annak tüdőre gyakorolt káros hatása miatt!

Vajon hogyan fogod lemosni?

Természetesen, ezeket alap esetben lemossuk rögtön, de nem jó, ha gyermek lenyalja, ide-oda törli, stb. Ahogy a lufikkal kapcsolatban is megoszlik a vélemény, kell- e egy partira, az arcfestékeknél legalább annyit tegyünk, hogy rákérdezünk, a készítmény kozmetikum -e? És gyermekeknek szánt-e akár 3 éves kor alatt?

Fedezd fel kiemelkedő minőségű mica porainkat!

Ami a tetováló festékeket illeti:

egy gondos szakember eddig is foglalkozott azzal, hogy a festékanyag honnan jött, miből készült. Legalább egy vegyészt megkérdezett munka előtt. Nyilvánvaló, hogy a szervezetbe nem lehet csak úgy mindent "betolni", a gond akkor van inkább, amikor eltávolítják lézerrel a festéket és az, szinte láthatatlan méretekben áramlik szét a szervezetben. Az EU 10 éve kutatja a tetováló festékek összetevőit, ma már elérték,hogy kozmetikai festékanyagként kerüljenek gyártásra. Tehát tisztaságban eleget kell tenniük egy szigorú követelményrendszernek - de akkor is a bőrödbe kerül egy tűvel. Ha van fém/króm, kobalt stb. /allergiád, akkor a bőröd eleve extra érzékeny,így még a fekete festék sem.jöhet szóba valószínűleg. A zöld és kék.pigmentet vizsgálja és szigorítja ezekben a pillanatokban az EU.
A 1223/2009-es rendelet értelmében természetesen oldószerek, tartósítók, színezők egy sora nem mehet a tetováló festékbe!

A kevesebb több, mindenki szereti a színeket, csillogást, ragyogást, csillámokat, de ha picit belegondolunk, ezek hol landolnak használat után, vagy hogyan viselkednek bőrünkön vagy bőrünkben, már másképp tekintünk rájuk.