A természet legjava bőrünknek is kijár.De a környezeti hatások ma már sok étel intoleranciás és kifejezetten allergiás gyermekek, felnőttek életét keserítik meg…

Már-már zavarba ejtő a kínálat natúrkozmetikumból. Néha a gyártók nem ismerik fel,hogy a kevesebb több. Nem mindig ismeri a fogyasztó sem, hogy a növényben is aktívanyagok vannak, melyek bizony olykor reakcióba lépnek saját immunrendszerünkkel.

Hiszen minden kémia, minden anyag gyakorlatilag vegyi anyag. A másik oldal pedig azon natúrkozmetikum kedvelők, akiknek pl. mogyóró vagy latex allergiájuk-keresztallergiájuk van, esetleg még illóolajok komponenseire is allergiások (pl. peru balzsam).

A vegyész ilyenkor automatikusan mondhatja, “bezzeg a petrolátum vagy a paraffin nem okoz irritációt”. Ez így is lehet, de szerintünk a kőolaj a földbe való. Túlterhelt Földünk kínál fenntarthatóbb megoldásokat.

Ha továbbra is kerülni szeretnéd a kőolaj származékokat, de bőrödnek szüksége van a hidratálásra, táplálásra, mit válassz?

 

EGY PRÓBÁT MEGÉR: FINOMÍTOTT OLAJOK

Az olajok finomítása sokszor igen magas (300-400 C fok) hőmérsékleten és nyomáson történik, általában fizikai módszerekkel. egyes élelmiszereket sajnos különféle emberalkotta laborvegyszerekkel is kezelhetnek. A lényeg, hogy ezekben az olajokban valószínűleg sérül az a fehérje,ami az allergiás bőrtünetet kiváltja. Finomított sheavaj is szóba jöhet, mert ebben a gumialapú zsiradékokat eltávolítják (így lesz a shea olaj). A legtöbb latex érzékeny vásárlónk a bio finomított shea vajat jól tolerálja.

MI A HELYZET A KÓKUSZOLAJJAL?

A kókuszolaj nem csonthéjas termés olaja. Ugyanakkor komedogén. Így arcra eleve nem nagyon szoktuk javasolni. A testen használva szépen hidratál, de a kozmetika ipar inkább az észtereit használja. Azaz, olyan könnyed olajokat állítanak elő belőle, amelyek bátran alkalmazhatóak babakozmetikumban is. A kókuszolaj sokféle szilikon érzetű natúrkozmetikai alapanyag fő összetevője. Tehát alapvetően jó megoldás lehet a száraz bőr táplálására önmagában a 100% szűz kókuszolaj.

Egyes orvosok szerint aki csonthéjasokat nem fogyaszthat, a bőrén tolerálja a mogyoró,-dió,-mandula,-makadámdió és egyéb hasonló olajokat. Lehetséges, hogy ez így van, de azért ne csinálj magadból kísérleti nyulat. Mutatjuk az alternatívákat:

 

#1:SZŐLŐMAGOLAJ

 

Magyarországon is előállítják. A finomítatlan verzió belsőleg fogyazstva szuper antioxidáns. bőrre kenve kissé savas-boros illatú lehet. Ezért bátran használj fizikailag finomított verziót. Könnyen beszívódó olaj, mely hosszan táplálja a bőröd. Picit zsíros hatást kelt, de csak pár percig.

#2: OLÍVA OLAJ

Az olasz,-spanyol,-görög hölgyek ezzel az olajjal táplálják szépségüket kivülről és belülről évszázadok óta. Ezt meg tudom személyesen is erősíteni- Olaszországban gyakorlatilag még a cukrászdában is van egy üveg extraaszűz olívaolaj. Heni pedig olyan szerencsés, hogy évente látogat el görög barátaihoz egy kis olívaszüretre.

Az általunk forgalmazott bio, spanyol olíva olajat itt találod: https://mosomami.hu/Olivaolaj-extra-szuz-bio

A “pomace” verziót nem igazán lehet utánkövetni, így ha bőrödnek a legjobbat akarod, ezt ne vásárold meg. Szappanban elmegy, hiszen a selymes bőrérzetet és krémes szappanállagot biztosítja a szírsavak miatt.

#3: GRÁNÁTALMAOLAJ

 

Ez az olaj “csak” bázisolajban elkeverve javasolt. Egyrészt drága is, de egyébként sem szoktuk 5-10%-nál töményebben alkalmazni, hiszen így szimbiózisban a többi zsirsavval szépen ellátja funkcióját. selymessé és hidratáltá teszi a bőrt, finomítja és megelőzi a ráncokat.

Bővebben a gránátmag olajról: https://mosomami.hu/Blog/A-boltokat-mar-elarasztotta-a-borodon-probaltad-mar

A csipkebogyó magolaja nagyon hasonló összetételű és Magyarországon is néha fellelhető. C-vitaminban gazdag húsa kissé meg is festi az olajat kinyerés után.

#4:LIGETSZÉPEOLAJ

Az apró sárga virágok kis maghjaiból nyert jellemző illatú, aranyló olaj gyulladásgátló tulajdonságú. Sokak kedvence, ha babapopsi krémet vagy érett, vékony bőrre való kencét kevernek otthon. Önmagában is lehet persze az olajat alkalmazni.

#5: KAKAÓVAJ

Bár a theobroma allergia is előfordul, a kakaóvajat eddig minden kedves vásárlónk örömmel használta. Rugalmassá és élettelivé varázsolja a legszárazabb bőrt is. Közben mennyei csokoládé illatot kölcsönöz. Szinte harapnivaló. Ha kisbabát vársz, bőröd érzékenyebb lehet, és előfordulhat átmeneti theobroma érzékenység. De a legtöbben a stírák megelőzésére is elégedetten használják e kényeztető növényi vajat.

#6: NAPRFORGÓ OLAJ

Igazán megfizethető és könnyen elérhető megoldás. Néha ez az olaj is pattanásokat okoz, de nem gyakori. Kisbabák koszmójának eltávolítására patikában is ezt adnak. Könnyen avasodik-ezért adhatsz hozzá E-vitamint.

Érdemes mindig bőröd pillanatnyi állapotának megfeleően választani ápoló készítményt. Akik allergiával küszködnek, talán még találékonyabbak, amikor optimális megoldást keresnek. Remélem ez a cikk picit segített nektek :).