A hatóanyagok szükségességében hiszek. A tudományosnak hangzó jelzőkben kevésbé. Lehet, hogy poéngyilkos leszek, de a micellás sampon megjelenését nem lehet szó nélkül hagyni. ..

A micellás vizek évek óta hódítanak, magyar nevük lehetne simán „gyengéd arclemosó”,”ápoló olajos arclemosó”, de valljuk be, a micella jobban hangzik.

Ezt bolygatjuk meg most picit.

MI A MICELLA?

Lerajzolva sokkal egyszerűbben érthető, mint leírva. A micella két típusa: az egyik, amikor felületaktív anyagok (tenzidek) állnak össze egy gömbbé. Ezek a micellák végzik a tisztítást a bőrön. Ez minden olyan termékben benne van, amiben tenzid= habzóanyag van. Tehát igen, a szappanos víz is micellás víz.

A másik, amikor egy vízben oldhatatlan összetevőt (pl. kókuszolaj az Eco-Z samponban itt >>> https://mosomami.hu/product/Eco-Z-Sampon-shea-kokusz-2) körbeölelnek a tenzid molekulák (kb.30-1000 db) és ez a micella végzi a tisztítást igen gyengéd módon. Az ilyen termékek nem is minden bőrtípusra valóak,hiszen táplálóbbak.

A fentiek miatt kapható ma a piacon két féle micellás víz: egy teljesen átlátszó, vagy színezett szó szerint víznek látszó valami. A másik, amikor szemmel láthatóan két fázisból áll a termék. Az olajat meg szokták színezni,a víz fázisban pedig van felületaktív anyag.

Fontos, hogy micella képződés szempontjából minden felületaktív anyag “játszik”, azaz a szolubizálók és emulgeálók is. Ezért rajzoltam ide két krémben található micellát 🙂

HOGYAN JÖNNEK LÉTRE A MICELLÁK?

A micella akkor képződik, amikor a felületaktív anyag molekulák már nem „férnek el” a felszínen, és lebegnek kolloidként az oldatban, azaz a vizes közegben. Tehát, ha a kritikus micella koncentráció (angolul CMC= Critical Micelle Concentration) jelensége megvalósul.

Szóval tulajdonképpen  minden lemosószer egy micellás termék: samponok, fürdetők. A micellás vizek megjelenése annak idején valóban áttörő volt, mert éppen olyan mennyiségben éppen olyan tenzideket tettek színes-illatos desztillált vízbe, ami jól esett a bőrnek és még tisztított is.

Haladóknak. a micellák formája több féle lehet, az érdekesség kedvéért: henger, kúp, stb.

SZÓVAL  AKKOR MI IS A MICELLÁS SAMPON?

A micellás sampon műfaját körbenézve a neten így tudnám megfogalmazni:  kímélő tenzideket alacsony koncentrációban tartalmazó sampon, mely éppen eléggé tisztít és, a hozzáadott olajoknak (figyelem, ez főleg PEG származék, nem 100% natúr olaj!) köszönhetően ápol. Kár, hogy a mini adag natúr/natúrnak hangzó összetevő mellett bőséges illatanyag és PEG-ek tarkítják az összetevő listát.

Gyengéd tisztítás, viszonylag jó ápolás szilikon nélkül és, a hajszálak elnehezítése nélkül.

Szerintem tudunk néhány klassz magyar  natúrvonalas céget, akinek évek óta van ilyen samponja 😉

Szép nyári napokat!