Húsvét környékén mindenki találkozhatott alkohollal: italban,vendégsében vagy kézfertőtlenítőben,kiránduláskor. Korábban megismerhetted, hogyan fertőtlenít az alkohol és miért lehet mérgező, most inkább a bőrápolásban előnyös oldalát mutatom.

Korábbi cikkünk itt:

Tartósít és tonizál: etanol

A tiszta kozmetikai alkohol mai napig nélkülözhetetlen. Vízben szinte korlátlanul oldódik, így tartósítani lehet vele virágvizet vagy pórusösszehúzó tonikot,arcvizet-elkerülve a sokszor szintetikus, akár parabén tartósítószereket! Kozmetikai kezelések, tetoválások előtt a bőrt át kell törölni alkohollal. Igen, száríthat, de ez néha előnyös: hajfixáló spray, hab és dezodoráló spray sem igazán működhet alkohol nélkül. Az alkohol miatt szárad meg az anyag gyorsan a hónaljon vagy a hajon.

Diétát támogat és hidratál: xilitol

Csak egy kis kitérő: a xilitol (igen, ez a helyes, teljes neve) azért kelt egy kissé hűvös érzést a szájban, mert alkohol. Számos más társát ismerjük diétás termékekben:

A cukor alkoholokról bővebben itt: Endokrinközpont

Amit kevesen tudnak, hogy a xilitolt kozmetikai krémekben, gélekben is előszeretettel használják.Egyfajta selymes védőréteget biztosít és segít hidratáltan tartani a bőrt.

Glicerin: hidratál és véd

A glicerint is használják édes íze miatt élelmiszerekben, de vízmegkötő tulajdonsága miatt szinte minden kozmetikumban fellelhető. Glicerol, háromértékű alkohol. Védi a bőrt a kiszáradástól. Hajápolásban változó, ki szereti ki nem; a mai természetes göndör trendben a különösen göndör, afro hajszerkezettel rendelkező hölgyek, urak kerülik, mert túlságosan felveszi a vizet a környezetből. Túlhidratált lesz az erre érzékeny hajtípus.

Zsíralkoholok: megfizethető ápoló és sűrítőszerek

Cetearyl alcohol (cetil-sztearil alkohol) vagy behenyl alkohol nélkül nem lennének jó hajbalzsamok. A zsíralkoholokból készülnek a mai gyengéd habzó anyagok az alkil poliglükozidok (pl. coco-glusocide), de egyébként a piacvezető, és még "zöldíthető" eljárással készülő, etoxilált zsíralkoholok is (pl. SLES).

A kozmetikai olyan, mint a divat, változik és néha elképesztő trendeket hoz. A különbség manapság, hogy az 1900-as évekhez képest a kozmetikai gyártást erőteljesen összhangba kell hozni a fenntarthatósággal. Az alkohol ebben is jó.

Napsütéses tavaszi napokat kívánok!