Pillanatok alatt trópusi tájakon érzed magad, miközben bőröd issza a hidratáló,tápláló olajat.November elején pont erre lesz szükséged.

Néha azon gondolkodom, vajon egy indiai  nő tudna -e úgy örülni egy szem piros magyar almának, mint amikor kezembe vehetem az újabb adag szűz kókuszvajas flakont? Az olaj, ami mindig jól esik a bőrnek. Tetőtől talpig érdemes fürdetni magunkat benne. De hogyan is?

MIBEN MÁS A SZŰZ KÓKUSZVAJ A FINOMÍTOTT? ÉTKEZÉSITŐL?

A kókusz szerencsére fenntartható növény, és minden porcikája hasznosítható. Árnyékot adnak levelei. Csontos héja dekorációnak is kitűnő, de a helyi lakosok számtalan módon hasznosítják még. Leveleinek elégetésével készül a fekete szappan lúgja. Ha nem ismered a feketeszappant,itt megnézheted: https://mosomami.hu/Fekete-Szappan

A gyümölcs leve szomjoltó és bőrhidatáló nedű. Újabban a kókuszvízből is állítanak elő kozmetikai alapanyagot.

A lényeg most a kókusz húsa, a copra. Amikor a friss gyümölcshúst legelőször sajtolják ki olaj kinyerése céljából, ez a szűz, VCO kókuszolaj. VCO= Virgin Coconut Oil. Szenzációs kókusz illatú, szobahőmérsékleten olvadó, aromás, selymes olaj. Egyes keleti konyhák használják.Itthon azért szokni kell az ízét, de finomnak finom.

A gyümölcs húst kiszárítják és újra sajtolják. Ekkor is nyernek ki olajat, és finomítás után ez tökéletesen használható érkezésre vagy szappanfőzéshez. Ez egy keményebb, lassan avasodó zsiradék.Ez is kellemes a bőrön, de már kevesebb benne a triglycerid és a capric vagy caprylic sav.

HATÁSA A BŐRRE ÉS A HAJRA

Szappanban  azért szeretjük, mert dús és stabil habot ad. Picikét szárít, de kitűnően mos, tisztít. Magas laurinsav tartalma (közel 55%) lehetővé teszi, hogy anionos felületaktív anyagok készüljenek belőle. Caproic, capric és caprylic sav tartalma  fontos.Ezek teszik olyan könnyen kezelhetővé és jól felszívódóvá a kókuszvajat. Ezek fizikai (!) szeparálásával frakcionált kókuszolaj is készül.  Ezt az olajat (caprylic/capric tryglyceride) ebben a termékünkben is megtalálod: https://mosomami.hu/Eco-Z-Sheavaj-HAB-narancs-kokusz.

A frakcionált kókuszolaj könnyed, szinte szilikon érzetű összetevő.Szagtalan és minden olajjal jól keveredik. Javítja azok elegyedését, és az egész termék állaga is javul.

Mirisztinsav tartalma (kb 6%) a gyors felszívódást és hidratálást segíti elő. Pamitin, szterain és laurinsav is található benne. De mivel alacsony százalékban, ezért nem túl kemény olajféle a kókuszolaj.

Ha könnyed bőrérzetet, hidratálást és gyors táplálást szeretnél, a kókuszvaj a Te olajad.

Arcra azért nem javasoljuk 100%-ban, mert enyhén pattanásképző. Inkább,mint összetevő jelenjen meg arckrémekben.

TESTÁPOLÁSI TIPPEK

#1 Fürdés közbeni testápolás

1 kád fürdővízbe tégy 1 eteáskanál szűz kókuszvajat. Kitűnő ez a módszer napégette bőrre is nyáron.

#2 Tropical kence

Keverj össze 40 g szűz kókuszvajat 20 g illatos kakaóvajjal és 20 g argán olajjal. Ezt pocakra is kenheted, illetve nagyon száraz arcbőrre is alkalmanként.Arányosan kevesebbet is készíthetsz. A kókusz és kakó illata garantáltan csokifüggőséget okoz..:)

#3 Körömolaj

A körömágybőr gyakran irritált, száraz, berepedezett. Kis tégelyben keverj össze fele-fele arányban kókuszvajat és shea vajat. Cseppnyi levendula illót tehetsz hozzá. A kókusz és levendula illata és hatása is szuper párosítás. Nyáron könnyen olvad, vigyázz.

 # Rapid deó

A szűz kókuszvajnak enyhe antibakteriális hatása van. Engem is meglepett,amikor valaki ezt a szuper egyszerű deót mutatta. Igazi “zero waste”, azaz hulladékmentes. Másfélperces videóban: https://www.youtube.com/watch?v=50J-EUqlxyc

sheavaj:szódabikarbóna:szűz kókuszvaj:nyílgyökérliszt egyszerű keveréke.Van,akit irritál a szódaikarbóna, ők cink oxiddal helyettesíthetik. A -nyílgyökérliszt pedig kukoricakeményítővel.

Természetesen önmagában is megunhatatlan és mindig elvarázsol.Használd bátran a szűz kókuszvajat hajadra vagy testedre.