Amikor először találkoztam ezzel az anyaggal, két dolog lepett meg: közel 50 éve kapható és kizárólag kókuszból nyerik, nagyon egyszerű eljárással. Bőrérzetből ötös 🙂

Sikamlós,selymes bőrérzet. Ragyogóan fényes, könnyen kifésülhető, könnyed haj. Ki ne vágyna erre, pláne ha nem kell sokezret fizetni egy flakon kozmetikumért…?

Mi kerüljön a hajadra?

#1: Természetes VS ásványi olaj alapú

Az emoliens az az olajos, zsíros összetevő egy kozmetikumban, mely a bőr vagy haj visszatáplálásáért és a bőrérzetért felel. Azaz egyfajta használói élményt nyújt egyik fő érzékszervünkön keresztül. A szilikonok évtizedekig szolgáltak nekünk, sőt a legtöbb haj,-és bőrápolóban ma is bőséggel megtalálhatóak. Bár egyes típusok használata korlátozva van EU rendelet által, ettől még sokan “trükköznek” velük és éppen elég gond, ha a környezetbe kerülnek.

Még fodrászok is elismerik, hogy a haj annyira hozzászokik a szilikonos termékekhez, hogy egy idő után kezelehetetlenné válik.

 (BoHo dekorkozmetikumok a természetes szépségért)

A hajspraykben, kondicionálókban főleg cyclopentasiloxane-t (D4), cyclotetrasiloxane-t (D5) és dimethicone (D)-t használnak. De gyakori, és valamivel modernebb a trichometicone (T) és a dimethicone copolyol (DC). A D4 és D5 az Európai Bizottság állítása szerint káros az emberi reprodukciós képességére. (itt olvashatsz erről bővebben: https://obeliscosmetics.net/cyclopentasiloxane-d5-and-cyclotetrasiloxane-d4-restricted-in-the-eu/) Probléma az is, hogy  valódi táplálást nem nyújtanak. Olcsó és látványos átmeneti hatást nyújtó alapanyagok. A bőrön  komedókat képezhetnek, és egy szilikonnal megtömött kozmetikum egész napos viselete-főleg sminkszerekről beszélünk- nem ideális.

UPDATE: a szilikonok előállítása és biológiai lebomlása ideálisnak nem nevezhető egyáltalán. A kozmetika ipar most kezdi ezt komolyabban venni és hétről hétre egész jó alapanyagok érkeznek a klasszikus szilikonok helyettesítésére.

#2: Felszívódás és utóérzet

Minden kozmetikumban más az elvárás és minden vásárló mást szeret a bőrén. Általános elvárás azonban a gyors felszívódás, de egyúttal a hosszan érezhető kellemes, bársonyos hatás és csillogás  is. Ehhez szoktunk hozzá a kozmetika ipar robbanásszerű beindulása óta- 1940-es évek.

Még mindig nehezen váltunk egykomponensű olajokra, vajakra (pl. sheavaj, mandula olaj), mert zsírosnak gondoljuk őket, vagy mert lassabban szívódnak fel és esetleg macerásabb a használatuk. Ez egyébként nem igaz, hiszen cseppenként adagolhatod őket és a bőröd mindig tudja mennyire van szüksége.

Éppen ezért vannak segítségünkre a könnyed,növényi szilikon alternatívák.  Emulziókban élménnyé varázsolják a testápolást, hajápoló szerekben pedig simaságot kölcsönöznek és táplálják a hajszálakat.

Egy közepesen gyors felszívódású tagjuk a caprylic/capric tryglyceride, művésznevén frakcionált kókuszolaj. ITT találod >>> https://mosomami.hu/Frakcionalt-kokuszolaj-c-c-triglyceride

 

Mikor melyiket használd?

Termékhez az alapanyagot. Azaz nem mindegy, hogy testápoló olajat vagy körömágybőr ápoló olajat vagy hajvégápoló olajatszeretnél készíteni Magadnak. Ha fontos a szárazabb,nem elnehezülő bőrérzet,akkor a Vegaszil a jó alap. Ha selymes, táplált bőr,-vagy hajérzetre vágysz akkor a Frakcionált kókuszolaj a megfelelő.

A hajon jó, ha az olajnak szépen van ideje beszívódni és hosszan táplálni azt.Ezért szeretjük a VCO kókuszt vagy az argánt, főképpen a jojobát. ITT találsz sokmindent egy szuper hajvégápoló olajhoz  >>>https://mosomami.hu/category/Natur-vajak-olajok

Alap olajnak viszont mindenképp szükség van egy szilikon érzetű, könnyed olajra, íme a recept:

HAJVÉGÁPOLÓ SZÉRUM

70 g Frakcionált kókuszolaj

10 g argánolaj

20 g jojobaolaj

Pár csepp ylang ylan vagy levendula illóolaj

Kéz-köröm, testápolás : itt a gyors felszívódás a fontos; a dicaprylyl ether pici mandula olajjal vagy olíva olajjal keverve varázslatos. Mi vegaszil-nek nevezzük, és itt találod >>>https://mosomami.hu/Vegaszil-d-ether

MASSZÁZSOLAJ

75 g Vegaszil

15 g mandulaolaj

10 g sheaolaj

Pár csepp kedvenc illóolajodból

A zöld kémia tehát segítségünkre van akkor is, amikor a natúr kozmetikumunkat szeretnénk új szintre emelni. Bőrérzetben, hajérzetben határ a csillagos ég. Érdemes sokféle olajjal próbálkozni és megalkotni a saját igényeidenek megfelelő kozmetikumot.