Most, hogy a nagyobb játékosok is felismerték, hogy a vásárlóknak joguk van tudni az apróbetűt, a látszólag legapróbb összetevővel, az ILLATANYAGOKKAL foglalkozunk.(frissítve 2023.08.07.)

 

Miért lett az illatanyag akkora szám mostanában?

 A terméket-nem titok- az ILLAT is eladja. Legyen szó mosószerről vagy kozmetikumról, van, hogy az illat dönt. Ugyanakkor a bőrirritáció jelentős hányadát illatanyag, vagy színanyag vagy tartósítószer okozza.

Minimalista gyártói hozzáállás esetén a termékfejlesztés ezen része duplán számít. Öko vonalon szerencsére nincs az a tipkus alap "szag" a terméknél, amit el kéne nyomni illattal, de ott van a vásárlói elvárás,aminek eleget kell tenni. Mindezt úgy, hogy allergén se legyen a címkén. Jó illat zéró kockázattal? Sajnos felejtős… 

Termékinformációs dossziéban oldalakon át lehet foglalkozni az illatanyag koncentrációjával, allergénjeivel. A Biztonsági  jelentést is befolyásolhatja az ott született eredmény. Ezért még a végső receptúra laborba küldése előtt triplán ellenőrízzük. 

Milyen illatanyagok léteznek?

Fontos látnod, hogy az illatok több száz  molekulából állhatnak össze. A parfümiparban most is használatos  állati összetevők (pézsma). Aztán vannak   méregdrága növényi desztillátumok,  illóolajok (pl. rózsa abszolút). Vannak olcsóbb illóolajok (pl. citrom héjból préselt).Vannak aromás vegyületek, melyek iparilag finomított, alakított kőolajszármazékok vagy illóolajból frakcionált illatmolekula (pl. linalool)  és ezek szinte végtelen  kombinációi…

Könnyű belátni, mekkora az irritáció lehetősége.

 

Figyelj az egészségügyi igényeidre

 Legyen szó szintetikus vagy természetes illatanyagról, az alábbi adagolások találhatóak általában a termékben:

Kölni, parfüm: 5-30%-ig

Krémek,samponok, tusfürdők :0.2-0.5%

Habfürdők: 0.5-1%

Hajápolók, hajfixálók, sminkszerek: 0.5-0.8%

 

Az allergéneket pedig az alábbi koncentráiós érték felett kell címkén szerepeltetni:

Bőrön maradó kozmetikum: 0.01%

Lemosható kozmetikum: 0.001%

ITT TÖLTSD le az EU 82-es allergén listáját: https://mosomami.hu/wp-content/uploads/2023/08/Allergen-lista-letoltheto.pdf

Az illóolajok adagolása 0.2. 0.5%-nál ne legyen több sehol sem.  Kozmetikumban használd arra az illatanyagot, hogy éppen csak elfedje az alap kence nyers illatát. De ha rá vagy kattanva az illatokra, gyárts inkább parfümöt vagy mosószert. 🙂

Két különösen érzékeny csoport:

 A kisbabák bőre 5x vékonyabb a felnőttekénél. körültekintően járj el idősek bőrápolójánál is. Az ő bőrük szó szerint "törékeny".

kismamáknak is kevésszer mondják el, hogy egyes illók abortívak lehetnek. Ezt most angolul és magyarul is megosztjuk:

#1 Mugwort- Fekete üröm. Közönséges ürüm. INCI: Artemisa Vulgaris L. Görcsoldó,erősítő tulajdonságú. Fűszer is.

#2 Wormwood- Fehér ürüm. INCI: Artemisa absinthium L. Bedörzsölőszer és egyes francia likőrök ízanyaga. Bélféregűző, görcsoldó tulajdonságú teája és olaja.

#3 Parsley seed- Petrezselyem mag.INCI: petroselium crispum. Népi gyógyászatban a mag olajat vesebántalmakra használták, de ez vérzést okozhat! A gyökér és a zöld száras rész nagyszerű fűszer, veseműködést serkentő alapanyag.

#4 Pennyroyal- Csombormenta INCI:Mentha pulegium L.. illat összetevő. De reuma elleni bedörzsölésre és légzéskönnyítőnek is használják.

#5 Rue- Ruta.Rutafű vagy szagos ruta INCI: Ruta hortensis Mill. (Ruta graveolens L.)  Orvosi tanácsra vérnyomás és epebántalmak ellen használhatják. (forrás: Rápoti-Romvári:Gyógyító növények)

#6 Sage- Zsálya. INCI: Salvia Officinalis. Orvosi zsálya .Fertőtlenítő, bőrön pedig pórusösszehúzó hatású. Teája izzadás és bélhurot esetén is javallott.

#7 Sassafras- Szaszafrász. INCI:Sassafras radix. Teája vértisztító, illóolaja különféle bőrbántalmakra javallott.Használják likőrök ízesítésére pl.  ánizs mellett.

#8 Savin : INCI: Juniperus Savina. Szagos boróka. Illóolaját főleg ízesítésre, illatosításra, de légzéses és reumás betegeségek ellen is használták. Teája éppúgy jótékony, mint illóolaja.

#9 Thuja- Tuja.INCI: Thuja occidentalis. Vérkeringés fokozó.

#10 Tansy- Gilisztaűző varádics vagy Varádicskóró. INCI: Tanacetum vulgare L. Mérgező is lehet. Teáját elsősorban bélféregűzésre használták. 

Milyen dokumentáció KELL,hogy kísérje az illóolajat ÉS az illatanyagot?

Ezek a dokumentumok két területen védik az emberi felhasználót: aki gyártja, dolgozik vele. És aki használni fogja. A környezetet is védik, mert előírják a biztonságos felhasználás módját. Nézzük hogyan és mivel:

  1. BTA– Biztonságtechnikai adatlap: 16 pontból álló leírás, mely a termék %-os összetevőit mutatja (persze nem pontosan, hiszen ez üzleti titok). Felsorolja a potenciális veszélyeket, melyet a termékkel való műveletek esetén figyelembe kell venni. Leírja a tárolás, szállítás módjait.

 

2. Termékspecifikáció– TS vagy CofA (certificate of analysis): laboradatokat tartalmazó 1-2 oldalas csatolmány, melyet minden egyes új batch-hez ad a gyártó. Ebben kerül feltüntetésre a mikrobiológiai tisztaság, vagy a nehézfém tartalom, sűrűség, és egyéb adatok.

3. Allergénlista 

4. IFRA:  Az "International Fragrance Association" által előírt kötelező dokumentum. Ez a dokumentum mutatja meg a vegyésznek termékfejlesztéskor, hogy adott kozmetikai vagy háztartásvegyipari termékben mennyi használható fel adott illatból.  Például más % lesz írva samponhoz. Más % lesz írva öblítőnek. Megint más wc deónak.

Ezért is fontos megbízható, lehetőleg EU-s gyártótól vásárolnod, magyar terméket előnyben részesítened-mert olcsó húsnak itt tényleg  híg a leve.Illetve, tele lehet rejtett allergénnel…