Látjuk, hogy a gigakozmetikai-vegyi márkák felvásárolnak ismertebb zöld vonalas gyártókat, hogy innen is profitot nyerjenek. Sokszor kétes összetevőjű, mégis 100% natúrnak mondott termékekkel.

Miért tehetik meg? Miért írhatnak szinte bármit a cimkére? A magyar jogszabályok sajnos nem foghatják meg az ilyen terméket, hiszen gyakran kontinensenek átívelő a tulajdonosi hálózat és van az a jogász-vegyész apparátus, aki ezt megoldja “okosba”. Mindenesetre, most az elmúlt hónapok tapasztalatát szeretném megosztani Veletek, és buzdítani arra, hogy ha testápoló olaj, akkor hidd el, a valódi 100% olaj jobban megéri. Neked mindenképpen :).

Gyönyörű cimke, színes-illatos termék

Ugye Te sem gondolod komolyan, hogy az argán olaj kék vagy neon zöld? Gyakran a növényi olaj aránya 0.5-1% vagy még ennél is kevesebb egy -egy  termékben. Színezik, illatosítják a kencét, és a csomagolás is szinte lerobbantja a terméket a polcról. Nem azt mondjuk, hogy az ilyen termék irritálni fog, vagy nem működik, nem mossa le a sminket, vagy bármi. Valódi ápolást azonban nem nyújthat, nem tud beszívódni a bőrbe és olyakor pattanásokat is okozhat a szintetikus összetevő.

Te mit vársz el egy prémium bőrápolótól?

Leggyakrabban használt szintetikus olajos-zsíros  alapanyagok:

PARAFFINOLAJ: INCI: Paraffinum liquidum  nyer petróleumból frakcionált desztillációval előállított szagtalan, színtelen folyékony olaj. Vazelinolajnak is hívják.

SZILIKONOK: rengeteg típusuk létezik, főleghajápolókban. (pl. Dimethicone)

IZOPROPIL-MIRISZTÁT

VAZELIN: INCI:Petrolatum.

SZILÁRD PARAFFIN: INCI: Paraffinum solidum.

CEREZIN INCI: Cera mineralis alba.

IZOPROPIL MIRISZTÁT

OCTYLDODECANOL

Játék a vegán kifejezéssel

A nyelv érdekes dolog: a vegán fogyasztó azt várja el a vegán terméktől, hogy nem legyen benne állatí összetevő. Vajon belegondoltál -e abba, hogy a kőolaj tulajdonképpen vegán? (oké, dínó csontok, meg csigaházak is valószínű hozzájárultak a termelődéséhez, de mégis).  Ne ijedj meg, a kőolaj alapú kozmetikai összetevők annyi de annyi tisztítási, fizikai-kémiai átalakításon mennek át, hogy az eredeti molekulához szinte közük sincs. A nagyobbik gond velük, hogy valódi ápolást nem nyújtanak és gyakran irritálnak. De vannak lenyelve ártalmas, vagy nyálkahártyán tiltott ilyen összetevők is. Főleg tartósítószerek tekintetében.

Bérgyártott termékek a világ körül

Amikor fontos Számodra, hogy állatkísérlet mentes legyen a szépségápolód, és lehetőleg minimalista, mert a környezet is érdekel, akkor valószínű ez elkeserít: sok multi ázsiai vagy amerikai giga bérgyártókkal készítteti el a  baba,-tini,-vagy felnőtt dekor vagy tisztálkodó kozmetikumát. Itt nem csak a CO2 kibocsájtás kérdés, de erősen az állatkísérletek elkerülésének lehetősége.

Magyarország egészen a rendszerváltásig híres volt kozmetikai ,-és vegyiparáról. Most is sok tehetséges kézműves alkotó van, és sokan már család mellett képzik magukat tovább-mert Te fontos vagy nekik. Jelenleg egyébként illóolajainkra figyel a világ, ez nagyon jó hír. Ma tetőtől talpig vezető ápoláshoz  kapható jó minőségű, állati összetevőtől mentes  magyar kozmetikum. Mosószerekben is jól állunk.

Alapanyagokkal is megy a trükk

Kezdeném a méhviasszal. Kevés van belőle, így egy régi beszállítónk új INCI-je méhviasz gyöngyökhöz: Paraffin, Glyceryl palmitate and-stearate, Beeswax and Stearic acid.

A méhviasz amúgy is érdekes téma, itt olvashatod egy korábbi bejegyzésünket >>> https://mosomami.hu/MOSOMami-Blog/Idegmereg-lehet-a-mehviaszban-ezekre-figyelj

Aztán ott vannak azok a vajak, amelyek olajként kerültek ki a növények részeiből, de mostanra kenhető krémek. Ilyen pl. aloe vaj, makadámdió vaj,  avokádó vaj. Jobb esetben ezek csak hidrogénezve vannak, attól kenhetővé válik az olaj. Aloe gél esetében számomra is talány, hogyan dolgozzák bele a zsíros fázisba :), talán szolubizálóval. Van,aki szereti és ez neki belefér. Van, hogy különféle növényi vajakkal keverik össze az olajat, ez is jó lehet. De gyakran az adott alapanyag csak nyomokban tartalmaz valódi növényi olajat, és a fő összetevő inkább szintetikus viasz, folyékony paraffin, stb.

Az elmúlt 20 évben folyamatosan nőtt a növényi,-vagy gyógynövény kivonatot tartalmazó kozmetikumok népszerűsége. Persze ma már ez eltolódott külön alkategóriákra, mint:

– 100% növényi

– igazolt vegán

-igazolt bio

– cruelty free ( az EU-ban gyártott termékeknél ez szükségtelen)

A divatos termékek gyártásával nem mindig jár együtt igazi elhivatottság, bizalom vagy szakértelem. Sajnos, papírvilágban élünk, és sok kis gyártó egyes igazolásokat nem tud megvásárolni.Ezért érdemes mindig, továbbra is az apróbetűt olvasni. ne feledd: bőröd a várad 🙂

Napsütéses őszi napokat kívánok!