Sokan ma már tudatosan, hulladék csökkentés vagy egyszerűen az “egyszerűség” kedvéért mondanak le korábbi fogyasztói szokásaikról. Körbejárjuk, mely alapanyagok segíthetnek a bőrápolásban tetőtől talpig.

A cikkben kifejezetten a bőrápolással foglalkozunk- a tisztálkodás legyen egy másik alkalommal 🙂

GYIK #1: A TESTÜNK MINDEN PONTJÁN UGYANOLYAN A BŐRÜNK? EGYETLEN KOZMTIKUM ELÉG LEHET?

Röviden, a felépítése, rétegei, biokémiai folyamatai mindenhol ugyanolyanok, kivéve az alábbi jellemzőket:

– a vérhálózat sűrűsége (fejbőrön keszekuszább…)

– verejtékmirigyek száma (homlokon több)

– faggyúmirigyek száma (tenyéren ,talpon szinte nincsenek)

– szőrtüszők száma

Ezek a tényezők pedig életkorból, életstílusból adódó különbségek:

– Újszülött vs.felnőtt: a babák bőre 5x vékkonyabb!

– Felnőtt vs. idős: a bőr újra vékonyodik, az erek is, és szinte leáll a kollagéntermelődés.

– Fizikai munka vs. egész nap számítógép: ma már ismert probléma a “kékfény” által okozott öregedés.

– időjárásnak kitettség (természetesen az arcunk a legérzékenyebb, ez egész évben “szabadon” van)

Bőrtáplálás, visszazsírozás, hidratálás tekintetében igen, elég lehet egyetlen kence. De itt egy DIY vagy vásárolt kevert, emulziós termékre , vagy válogatott olajok-illóolajok gondos keverékére gondolok. Az egykomponensű növényi, állati vajak változatos zsírsav összetételt mutatnak, ezért nem mindenkinek válhat be csupán egy tégely a kedvencéből. Ha rendben van a hormonháztartás, nincs semmi bőrallergia,  akkor ezen olajok hajvégápolónak ugyanúgy beválnak, mint sarokpuhító kencének a visszajelzések szerint:

– shea vaj (úgy a finomítatlan,mnit a finomított)

– olíva olaj

– argán olaj

– csipkebogyó magolaj

– sárgabarack magolaj

– ligetszépe olaj

– jojoba olaj

Itt bővebben megnézheted kínálatunkat, és kérésre beszerzünk bármilyen cifraságot >>>https://mosomami.hu/category/Natur-vajak-olajok

GYIK #2: MI AZ A KOMEDOGÉN INDEX?MELY OLAJOKRA FIGYELJEK ARCÁPOLÁSKOR?

A komedók apró,pattanásszerű elváltozások jellemzően az arc bőrén. de olykor háton, vállon is megjelennek. Akinek hajlamos rá a bőre (bármely okból kifolyólag), annak egyrészt óvatosan kell fogyasztania olajos magvakat. Másrészt a diófélék, csonthéjasok olaját arcra ne alkalmazza. A mandula, makadámdió, kókuszdió is ide tartozik. Szuperül hidratálnak, de okozhatnak pattanásokat.

Egy skálán értékelve 0-5-ig a komedogenitást, az alábbiakat  találjuk például:

NEM KOMEDOGÉN= 0-1:  napraforgó magolaj, méhviasz,argán olaj, jojoba olaj

ENYHÉN KOOMEDOGÉN=2: mandulaolaj, avokádó olaj

KÖZEPESEN KOMEDOGÉN=3: pl. kukorica olaj

KOMEDOGÉN AZ ARRA HAJLAMOSAKNÁL= 4-5: kókuszolaj, kakaóvaj, búzacsíra olaj.

Itt fontos megjegyezni, hogy egyfelől az arra hajlamosaknál okozhat pattanást csupán. Másrészt a jóféle növényi olajokat mindig érdemes keverni egymással, így lehet az időjárás és életmódunk változását követve bőrünknek a legjobbat nyújtani.

GYIK #3: MINDEN ILLÓOLAJ EGÉSZSÉGES?

Külön születnek komplett könyvek az illóolajokról, azok terápiás hatásáról. A minőségi, elsősorban bio illóolajokkal remekül kezelhetőek bőrbántalmak és pszichés problémák is; de csak megfelelő dózisban. Sosem szabad higítatlanul használni őket bőrünkön, mert súlyos égési sérülést és bizony, akár mérgezést is szenvedhetünk.

Mindig fel kell mérni egészségügyi állapotunkat, várandósság is külön szempont. Kellő körültekintéssel lehet cseppről cseppre kideríteni, mely illó ad plusz kellemes érzést, hatást a kencédhez.

Általánosságban nyugtató, bőrgyulladásgátló hatása miatt 0,1-től 0,5%-ban az alábbi illók gyakoriak natúr vonalas bőrápoló kozmetikumokban:

LEVENDULA (elsősorban Officinalis)

ÉDESNARANCS

TEAFA

CITROMFŰ

Összefoglalva sokat spórolhatunk, és környezetünket is védhetjük kozmetikumaink minimalizálásával. Azt gondolom, az ápoltság rovására ne menjen. Előremutató lenne, ha végre újrahasználható csomagolást tudnánk gyártóként is bevezetni. Addig az otthoni kencézés is remek iránytű a szép bőr és egészségtudatosság felé.

Szép tél végi napokat kívánok!