Ugye Te sem gondolod, hogy az illóolaj csupán illatosít? Ezek a nemes olajok gyógynövények különféle részeiből készülnek sok évszázados tapasztalattal. Egy cseppjük felér 20 csésze tea hatásával. Kivül belül szépítenek.

A természet patikája kimeríthetetlen. Ma már a nyugati orvoslás is javasolja kiegészítő terápiaként az aromaterápiát belélegezve vagy bőrön alkalmazva. Szépségedet pedig fokozhatják és egyes bőrállapotokat javíthatják ezek a természetes kivonatok. Nézzük mit mire használhatsz.

Melyik illóolajat mire?

Tonizálás, zsíros bőr egyensúlyozása

CIPRUS: frissít, élénkít, tonizál. Fás, gyógynövényes illata van, mely citrusfélékkel és mentafélékkel is jól harmonizál.

Illatjegye: szív illat.

CÉDRUS: földes-fás, igazi „leföldelő” illóolaj, mely egyensúlyba hozza a bőrt és az elmét. Önmagában is egy nagyszerű illat meditációhoz, otthoni relax-hoz. Levendulával, kevéske virágos illattal harmónikusan keverhető.

Illatjegye: alap

ROZMARING: fűszeres, gyógynövényes illata kiválóan nyugtatja a bőrt, a hajas fejbőrt. Epilepsziásoknál és várandósoknál nem alkalmazható!

Illatjegye: szív illat

CITRUSFÉLÉK ( édesnarancs, citrom, bergamott, grapefruit, mandarin, tangerin,stb.)

Általánosságban édes, gyümölcsös illatuk jellegzetesen vidám. Illatjegyük: fej. A héjban található összetevők természetes módon segítik a bőr hegesedését, sima érzetűvé és üde megjelenésűvé teszik azt. Ugyanakkor napfényre érzékenyítő hatással bírnak, ezért csak este javasoljuk használatukat.

Stimulálás az életteli bőrért

ROZMARING

BORSMENTA: nagyon kis mennyiségben hűsítő érzetű, és frissítő hatású. Különösen nyáron esik jól a bőrnek. Ebből az olajból 1 csepp is bőven elgendő az arcra. Élénk, és növeli az étvágyat, jókedvet is. Jól keveredik citrusfélékkel.

Illatjegye: fej.

TÖMJÉN: gyantaféle enyhén balzsamos, fűszeres illattal. A Biblia is említi, hogy a mirha mellett ezt az egzotikus kivonatot is vitték a kis Jézusnak a Bölcsek. Kiváló olaj a bőr megújulásáért, simaságáért.

Illatjegy: bázis

LEVENDULA: vele indult az aromaterápia modern története. Segíti a hegesedést, nyugtatja az érzékeny bőrt miközben élénkíti azt, és jobb megjelenést biztosít. Nem elhanyagolható, hogy lelkünkre milyen pozitív hatással bír ez az erőteljes olaj.

Illatjegy: fej/szív

Gyulladt, aknés bőr megjelenésének javítása

TEAFA: tiszta, éles gyógynövényes-fás illatú. Frissít, tonizál. Illóolaja már 2%-ban alkalmazva gombaölő hatású, és egyéb mikroorganizmusokkal, élősködőkkel szemben is kiegészítő terápiaként javasolt. Érdemes olykor öblítőként használni mosáskor.

Illatjegye: szív

CÉDRUS

NÉMET KAMILLA: klasszikus gyógynövény illatú, de akár gyümölcsös, virágos jegyeket is hordozó varázsolaj. Hámosító, gyulladáscsökkentő hatású. Szinte minden kozmetikumban van helye. Mindenféle bőrbetegségre eredményesen alkalmazható. A virágos illatokkal jól összeillik.

Illatjegye: szív

LEVENDULA

Feszesebb és selymesebb bőrérzetért

YLANG YLANG: ismert 1-es (Ylang Ylang extra) ,2-es és 3-as osztályú-utóbbi kettő már kifejezetten csak illatosításhoz megfelelő. Az ún komplett típus pedig az ylang ylang illóolaj legjobbika. Nagyon óvatosan kell adagolni, mert igazi „tömörgyönyör”, akár fejfájást is okozhat.

Illatjegye: szív/ alap

RÓZSA: virágos-gyümölcsös illat, az illóolajok egyik királynője a jázmin mellett. Igazi bőrszépítő és afrodiziákum. Más virágos illatokkal, vaniliával például a legjobb keverni. Nem javasolt citrusfélékkel vagy mentákkal elegyíteni.

Illatjegye: szív

TÖMJÉN

PACSULI: fás, földes, mégis enyhén gyümölcsös, virágos  illatú illóolaj. Önmagában ritkán szeretik, de illatának jót tesz, ha hagyod hetekig kibontakozni az üvegcsében. Jól fixálja a többi illóolajat. Nem csupán többféle bőrtünetet enyhít, de kifejezetten javasolják ekcémás bőrre is. Gombaellenes és fertőtlenítő hatású-fontos a nagy higítás.

Illatjegye: alap

Hogyan használd?

Az illóolajokat töményen nem javasolt használni. Bázis olajokba, hordozó olajokba kell őket feloldani.Ez nem bonyolult. Jojoba, argán, csipkebogyó, gránátalma vagy mandula olaj, esetleg szója olaj (mandula nem mehet mogyoró allergia esetén!) erre kitűnő. 10 ml olajba mehet 2-3 csepp illóolaj. Nem több!

A kevesebb több!

Belsőleg soha ne fogyassz illóolajat!

Minden használat előtt rázd össze a keveréket. 8-12 hónapig ez eláll. Tehetsz hozzá E-vitamint a még jobb ápoló hatásért, szintén 2 cseppet.

Mit mivel keverhetsz?

Egyszerre 2-3 -féle illóolajnál többet ne keverj össze! Az illatok is szépen simulnak így össze és a sok kémiai komponens sem veszik össze. A virág illatok soha nem jönnek ki a citrusfélékkel (pl. rózsa+ citrom nem jó) Az is fontos, hogy hatásukban ne ellensúlyozzák egymást-tehát ami nyugtatja a bőrt ne kerüljön össze egy vérkeringést fokozó illóolajjal.

Szokták még az illatpiramist is alkalmazni, a fej-szív-alap illatjegyek más és más arányának meghatározásával. Nekünk elég most, hogy kezdésnek minden illóból max. 1-1 cseppet tégy fentiek szerint a keverékbe.

Milyen gyakran használd?

A citrusfélék olaját csak este használd, mert 6-12 órát is várni k ell, mielőtt nap érheti a bőröd!

A többi keverék igény szerint naponta kétszer is használható. Általában reggel könnyebb, este nehezebb krémet/olajat igényel a bőr. Évszakonként is igen eltérő lehet az igény. Nyáron pl. készíthetsz desztillált vízes arcpermetet illóolajjal úgy, hogy 100 ml vízhez adsz 5 csepp illóolajat.

Merülj el az illatok hangulatában és kényeztesd lelked, bőröd szuper ápoló anyagokkal!

Gyönyörű februári napokat kívánok!